
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Height | 3.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.2446 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Color | Beige |
| Gender | Pin (Male) |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Housing Color | Beige |
Stock: 1044
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64462
Ext.Price$0.64462
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64462 | $0.64462 |
| 10 | $0.52493 | $5.24930 |
| 25 | $0.49215 | $12.30375 |
| 50 | $0.46142 | $23.07100 |
| 100 | $0.43260 | $43.26000 |
| 300 | $0.43003 | $129.00900 |
| 500 | $0.42747 | $213.73500 |
| 1000 | $0.41122 | $411.22000 |
